A pipe is completely full of water.
Water flows through the pipe at a speed of 1.2m/s into a tank.
The cross-section of the pipe has an area of 6cm2.
Calculate the number of litres of water flowing into the tank in 1 hou

Respuesta :

Step-by-step explanation:

Given:

The speed of the water flowing through the pipe into the tank = 1.2 m/s

The area of cross-section of the pipe = 6 cm? = 0.0006 m?

To find:

The no. of litres of water flowing into the tank in 1 hour

Solution:

According to the given values in the question, we will first find the volume of water flowing into the tank through the pipe in 1 second

so,the volume of water flowing into the tank in 1 second is given by,

=[Area of the cross-section of pipe ] x [ The speed of the water flowing into the tank ] =

[0.0006 m²] × [ 1.2 m/s ]

[tex] = 7.2 \times {10}^{ - 4} {m}^{3} [/tex]

Now,

The volume of water flowing into the tank in 1 hour is given by,

=[ The volume of water flowing in 1 second ] x 3600

where,( 1 hour = 3600 seconds)

=[7.2×10-4 m³] × [3600 seconds ]

= 2.592 m³

We have 1 m³= 1000 litres

so,

2.592 m³ = 2.592 x 10³ = 2592 litres

Thus, the number of litres of water flowing into the tank in 1 hour is 2592 litres.

The number of litres of water flowing into the tank in 1 hour is 2592 litres.

What is speed?

Speed can be calculated as the ratio of distance traveled to the time taken

Given:

The speed of the water flowing through the pipe into the tank id 1.2 m/s

The area of cross-section of the pipe is 6 cm? = 0.0006 m?

We have To find The no. of litres of water flowing into the tank in 1 hour

According to the given values, we will first find the volume of water flowing into the tank through the pipe in 1 second.

thus ,the volume of water flowing into the tank in 1 second is given by,

= [Area of the cross-section of pipe ] x [ The speed of the water flowing into the tank ] =

[0.0006 m²] × [ 1.2 m/s ] = 7.2×10-4 m³

Now,

The volume of water flowing into the tank in 1 hour is given by;

=[ The volume of water flowing in 1 second ] x 3600

where,( 1 hour = 3600 seconds)

= [7.2×10-4 m³] × [3600 seconds ]

= 2.592 m³

We have 1 m³= 1000 litres

so, 2.592 m³ = 2.592 x 10³ = 2592 litres

Therefore, the number of litres of water flowing into the tank in 1 hour is 2592 litres.

Learn more about speed here;

https://brainly.com/question/7359669

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico