Respuesta :

Answer:

The answer is

784 mL

Explanation:

In order to find the new volume attained we use the formula for Boyle's law

That's

[tex]P_1V_1 = P_2V_2[/tex]

Since we are finding the final volume

[tex]V_2 = \frac{P_1V_1}{P_2} \\ [/tex]

where

P1 is the initial pressure

P2 is the final pressure

V1 is the initial volume

V2 is the final volume

From the question

P1 = 2.4 atm

V1 = 490 mL

P2 = 1.5 atm

So we have

[tex]V_2 = \frac{2.4 \times 490}{1.5} = 784 \\ [/tex]

We have the final answer as

784 mL

Hope this helps you

Wolfyy

Answer:

784mL

Explanation:

The formula is [ fv = (ip)(iv)/(fp) ]

We are given ip, iv, and fp. So, solve for fv.

fv = (2.4)(490)/(1.5)

fv = 1176/1.5

fv = 784

Best of Luck!

ACCESS MORE
EDU ACCESS