Respuesta :

Neuron
If you would like to know the unit rate for $420 for 15 tickets, you can calculate this using the following steps:

$420 ... 15 tickets
$x = ? ... 1 ticket

420 * 1 = 15 * x
420 = 15 * x
x = 420 / 15
x = $28

The correct result would be: 1 ticket for $28.