Respuesta :

Answer: 3/K

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Mary bought K stamps for 3 dollars and we are told to find the cost of one stamp.

Number of stamps bought = K

Cost of K stamps bought = 3 dollars

Cost of ones stamp = Cost of stamps bought ÷ Number of stamps bought

= 3/K

Therefore, the cost of one stamp is 3/K

ACCESS MORE
EDU ACCESS