Answer:
The mass of the planet is [tex]1.9407\times10^{27}\ kg[/tex]
Explanation:
Given that,
Time period = 42 hours = 151200 sec
Orbital radius = 0.002819 AU = 421716397.5 m
Mass of moon [tex]m=8.932\times10^{22}\ kg[/tex]
We need to calculate the mass of the planet
Using Kepler’s third law
[tex]T^2\propto a^3[/tex]
[tex]T^2=\dfrac{4\pi^2}{G(M+m)}\times a^3[/tex]
Where, a = orbital radius
T = time period
G = gravitational constant
M = mass of moon
m = mass of planet
Put the value into the formula
[tex](151200)^2=\dfrac{4\pi^2}{6.673\times10^{-11}(8.932\times10^{22}+m)}\times(421716397.5)^3[/tex]
[tex](8.932\times10^{22}+m)=\dfrac{4\pi^2}{6.673\times10^{-11}}\times\dfrac{(421716397.5)^3}{(151200)^2}[/tex]
[tex](8.932\times10^{22}+m)=1.94087\times10^{27}[/tex]
[tex]m=1.94087\times10^{27}-8.932\times10^{22}[/tex]
[tex]m=1.9407\times10^{27}\ kg[/tex]
Hence, The mass of the planet is [tex]1.9407\times10^{27}\ kg[/tex]