Respuesta :

Answer:

0.9375 grams

Explanation:

As we know half life is the time period in which quantity of a substance reduces to half of its original value.

The formula to calculate amount of substance left after n half life is [tex]x/2^n[/tex]

where x is the amount of original substance

n is the no of half life.

_________________________________________

Given

No. of half lives = 4

amount of original substance = 15 gram

thus,

n = 4

x = 15 grams

amount of radioisotope left after 4 half life = [tex]x/2^n = 15 \ gram/2^4 = 15 \ grams / 16 = 0.9375 \ grams\\[/tex]

Thus, only 0.9375 grams of radioisotope are left after 4 half lives.

ACCESS MORE
EDU ACCESS