contestada

PLZ HELP!!! Detailed PLZ!

A man is standing on a building 30 m high holding a 1 kg rock. What is the potential
energy of the rock? The man drops the rock. What is the kinetic energy of the rock
the instant before it hits the ground? g=9.8m/s^2

Respuesta :

Answer:

Potential Energy = 294J, Kinetic Engergy = 48.02J

Explanation:

We have these formulas:

Potential Energy = mass * gravitational force * height (m) = 1 * 9.8 * 30 = 294(J)

Kinetic Energy = 1/2 * mass * velocity^2 = 1/2 * 1 * 9.8^2 = 48.02 (J)

As the rock falling at an acceleration of 9.8m/s^2 which means for each second, the rock increases 9.8m/s. I think we are missing time to find the instantaneous velocity, the formula is (initial displacement - final displacement)/ (initial time - final time) which will directly give the final answer for you.

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico