Abbie is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 10 daisies. Each vase costs Abbie $3.00. Let C be the total cost of the arrangement and d be the cost of 1 daisy. Write an equation, in slope-intercept form, that represents the total cost of each arrangement.


Use this equation to find out what the cost of the arrangement would be if each daisy cost Abbie $2.00.

Respuesta :

I think it would be y=x+10 but y and x would be replaced with the letters they give you.I'm not too sure because I hated doing slopes.

C=3.00+10d

Three dollars is the cost of the vase, d is the cost of one daisy and 10 is how many daises are in the vase