Respuesta :
Answer:
3.5g
Explanation:
[tex]Density=\frac{mass}{volume}\\ Mass= Density X Volume\\Mass = 0.875 X 4.0\\Therefore, Mass = 3.5 g[/tex]
Answer:
3.5g
Explanation:
[tex]Density=\frac{mass}{volume}\\ Mass= Density X Volume\\Mass = 0.875 X 4.0\\Therefore, Mass = 3.5 g[/tex]