Respuesta :

Answer:

The answer is

4.69 mL

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

[tex]volume = \frac{mass}{density} \\ [/tex]

From the question

mass of wood = 4.6 g

density = 0.98 g/mL

It's volume is

[tex]volume = \frac{4.6}{0.98} \\ = 4.69387755...[/tex]

We have the final answer as

4.69 mL

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS