An apple is thrown across the cafeteria with a force of 10 N and at an acceleration of 6 m/s2. What is the mass of the apple? ... please answer asap

Respuesta :

Answer:

Explanation:

F = m * a

The apple's acceleration is not influenced by the acceleration due to gravity for this question.  In real life it most certainly is influenced by gravity.

F = m * a

F = 10 Newtons.

a = 6 m/s^2

m = 10/6 = 1.66 kg. Mighty  large apple

ACCESS MORE
EDU ACCESS