Answer:
The answer is
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula
[tex]volume = \frac{mass}{density} \\ [/tex]
From the question
mass of ball = 8.5 g
density = 1.3 g/mL
It's volume is
[tex]volume = \frac{8.5}{1.3} \\ = 6.538461...[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you