Respuesta :

Answer:

The answer is

760.46 mL

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

[tex]volume = \frac{mass}{density} \\ [/tex]

From the question

mass of ethanol = 600 g

density = 0.789 g/mL

It's volume is

[tex]volume = \frac{600}{0.789} \\ = 760.4562737...[/tex]

We have the final answer as

760.46 mL

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico