Respuesta :
Answer:
[tex] s = \sqrt[3]{V} [/tex]
Length of each side of the tank = 15 ft
Step-by-step explanation:
A cube has equal length sides.
Formula for the volume of a cube is given as [tex] V = s^3 [/tex], where,
s = side length of the cube.
Given that a tank, in the shape of a cube, holds 3,375 ft³ of water, to derive an equation for finding the length of each side of the tank, make "s" the subject of the formula as follows:
[tex] V = s^3 [/tex]
Take the cube root of both sides
[tex] \sqrt[3]{V} = \sqrt[3]{s^3} [/tex]
[tex] \sqrt[3]{V} = s [/tex]
[tex] s = \sqrt[3]{V} [/tex]
The above equation would be used to find the length of each side of the tank as follows:
[tex] s = \sqrt[3]{3,375} [/tex] (substitution)
[tex] s = \sqrt[3]{3,375} [/tex]
[tex] s = 15 [/tex]
Length of each side of the tank = 15 ft