contestada

A rock is thrown at an angle of 35.0° to the horizontal with a speed of 11.5 m/s. how far does it travel?​

Respuesta :

Answer:

The distance covered by  the projectile is 12.68 m

Explanation:

Given;

angle of projection, θ = 35.0°

speed of projectile, v = 11.5 m/s

The distance covered by  the projectile is given by the range of the projection;

R = vt

[tex]R = \frac{v^2sin2\theta}{g} \\\\R = \frac{(11.5)^2 sin (2*35)}{9.8} \\\\R = 12.68 \ m[/tex]

Therefore, the distance covered by  the projectile is 12.68 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico