Respuesta :
Answer:
5.7s
Explanation:
it is stationary when v = 0 so use the equations of motion to find t. Please see photo attached

The time passed before it is stationary (for a moment) will be 5.7s.
What is acceleration?
Acceleration is defined as the rate change of velocity with time.
acceleration a = (Δv) / (Δt)
A rollercoaster speeds up from rest to 100mph (45m/s) in 1.2s. The rollercoaster car then travels vertically upwards, and decelerates at 10m/s^2
Time taken for the change in speed is t.
The acceleration is given by
-10= (45 -0)/ t
t = 4.5
Total time passed = 4.5 +1.2 = 5.7s
Thus, the time passed is 5.7s.
Learn more about acceleration.
https://brainly.com/question/12550364
#SPJ2