Respuesta :

Answer:

The answer is

155 g

Explanation:

The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula

mass = Density × volume

From the question

volume of bromine = 50 mL

density = 3.10 g/cm³

It's mass is

mass = 50 × 3.10

We have the final answer as

155 g

Hope this helps you

Answer:

[tex]\boxed {\tt 155 \ grams}[/tex]

Explanation:

The formula for density is:

[tex]d=\frac{m}{v}[/tex]

Rearrange the formula for mass, m. Multiply both sides by v.

[tex]d*v=d=\frac{m}{v}*v[/tex]

[tex]d*v=m[/tex]

Mass is found by multiplying the mass by the volume.

The density of the bromine is 3.10 grams per cubic centimeter. The volume is 50 milliliters. Since a milliliter is equal to a cubic centimeter, the volume is also 50 cubic centimeters.

[tex]d= 3.10 \ g/cm^3[/tex]

[tex]v= 50 \ cm^3[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]m=d*v[/tex]

[tex]m=3.10 \ g/cm^3 *50 \ cm^3[/tex]

Multiply. Note the centimeters cubed will cancel out.

[tex]m=3.10 \ g * 50[/tex]

[tex]m= 155 \ g[/tex]

The mass of the bromine is 155 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico