Answer:
14 litre
Step-by-step explanation:
1 week = 7 days
in 1 day holly drinks 2 L water
here, 7*2=14
Answer:
Holly drinks 14 bottles a week.
Step-by-step explanation:
If Holly drinks 2 litres every day and they come in 1 litre bottles, she drinks two bottles of water every day. Since there are seven days a week and Holly drinks two bottles every day, we multiply: 2x7= 14.