Answer:
35 g/mol
Explanation:
Convert to SI units.
465 R × 5/9 = 258.3 K
Assuming the pressure is absolute pressure:
135 psi × (101.3 kPa / 14.7 psi) = 930.3 kPa
Ideal gas law:
PV = nRT
(930.3 kPa) (15 L) = n (8.314 kPa L / mol / K) (258.3 K)
n = 6.50 mol
The molar mass is therefore:
230 g / 6.50 mol = 35.4 g/mol
Rounded to two significant figures, the molar mass is 35 g/mol.