Math: 1 A store increases the purchase price of an item by 25%. What is the face value of the item if he makes a profit of Rs 2,700 by selling the item with 15% discount?​

Respuesta :

Foxzy0

Answer:

Overall percentage is 125% than you can - 15% which = 110%

10 % = 2700 as this is the profit. 2700 x 10 = 100% = Rs 270,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico