Answer:
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula
[tex]volume = \frac{mass}{density} \\ [/tex]
From the question
mass of air = 0.871 g
density = 1.29 g/mL
It's volume is
[tex]volume = \frac{0.871}{1.29} \\ = 0.675193798...[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you