Answer:
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula
[tex]volume = \frac{mass}{density} \\ [/tex]
From the question
mass of object = 10.02 g
density = 4.08 g/mL
The volume of the object is
[tex]volume = \frac{10.02}{4.08} \\ = 2.4558823...[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you