Respuesta :
Answer:
-0.75t+12
Step-by-step explanation:
Since Charlotte filled up her tank to the capacity of 12 gallons, there would be 12 gallons in the tank after driving for 0 hours, Which is G= 12 when t= 0, the Y -intercept.
(0,12)
Since the car uses 0.75 gallons of gas each hour, the amount of gas in the tank will decrease 0.75 gallons for each hour of driving, making the slope of G equal to -0.75
In Conclusion,
G= -0.75t+12.