gwaiicathy gwaiicathy
  • 17-09-2016
  • Mathematics
contestada

375g cereal for $4 or 750g cereal for $9. Please show mathematical working.

Respuesta :

nora2021322 nora2021322
  • 18-09-2016
375/4 = 93.75 per g

750/9 = about 83.30 per g

Answer: 750g cereal for $9
Answer Link

Otras preguntas

how can paleontologists help us understand the past
Why did the Berlin Conference occur?
Why aren't all minerals gemstones?
Find the additive inverse of 18/23
Modern Western ideas about freedom, the value of the individual, forms of government, and systems of law came from __________.
Why aren't all minerals gemstones?
Why did the Berlin Conference occur?
what was the major events that led the British to defeat
Why did the Berlin Conference occur?
what are three important types of forces