halymcneiTabi
halymcneiTabi halymcneiTabi
  • 17-09-2016
  • Mathematics
contestada

write each rate as a unit rate. $2 for 5 cans of soup.

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 19-09-2016
If you would like to write each rate as a unit rate, you can do this using the following steps:

$2 ... 5 cans of a soup
$1 ... x cans of a soup = ? 

2 * x = 5 * 1
2 * x = 5
x = 5 / 2
x = 2.5 cans of a soup per $1

$2 ... 5 cans of a soup
$x = ? ... 1 can of a soup

2 * 1 = 5 * x
2 = 5 * x
x = 2 / 5 
x = $0.4 per 1 can of a soup
Answer Link

Otras preguntas

What is the scale factor ASAP and why
How did Japan's location affect its culture?​
Please help me find n. 1/3=n+3/4
Find the surface area and volume. Answer SA = ____, V= _______
What is the test that you can do to tell if a graph represents a function? A. the horizontal line test B. the vertical line test C. the expression test D. the l
Pedro hit the golf ball the _______ of his teammates on the first hole. Which word or phrase best completes the sentence above? A. most powerfully B. powerf
What is the theme of the passage “A Gigantic Feat”?
Once again, I need help.
What type of succession will occur if a parking lot is abandoned for 1000 years?
List four muckrakers whose work in the 1890’s helped increase public’s awareness about social and political problems and describe their work