AbCdEfGjKlMOpQStUWYz AbCdEfGjKlMOpQStUWYz 20-09-2020 Mathematics contestada A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.O $2.98O $2.49O $4.49O $4.47