Respuesta :

Answer:

$2.49 for each rose

Step-by-step explanation:

do 29.88/12 and you get answer

The cost of one rose is $2.49.

What is an Equation?

An equation is a mathematical statement formed when two expressions are equated using an equal sign.

The equations are useful in the determination of unknown parameters.

The equations are of various types, such as Trigonometric equations, and quadratic equations.

The system of equations is used to solve complex problems.

A florist is selling roses.

The cost for a dozen of roses is $29.88

A dozen means 12 units of something.

Let the cost of one rose is x units

Then to determine the cost of one rose, the equation can be formed as follows:

x * 12 = 29.88

Dividing 12 on both sides.

x = 29.88 / 12

x = $2.49

To know more about Equation

brainly.com/question/10413253

#SPJ5

ACCESS MORE