Respuesta :
Answer:
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Step-by-step explanation:
We know that a
16
ounce bottle is
$
3.20
and we want to find how much per ounce is.
So we set up a proportion and let
x
be the cost of one ounce:
16
3.20
=
1
x
Now we can cross multiply:
16
x
=
3.20
Divide both sides by
16
:
16
x
16
=
3.20
16
Therefore,
x
=
0.20
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Hope this helped!! Stay safe
Answer:
$0.2
Step-by-step explanation:
Cost of 16 ounce of apple juice = $3.20
Cost of the apple juice per ounce:
- $3.20/16 = $0.2