At the local grocery store, a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce? Please help!

Respuesta :

Answer:

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Step-by-step explanation:

We know that a  

16

ounce bottle is  

$

3.20

and we want to find how much per ounce is.

So we set up a proportion and let  

x

be the cost of one ounce:

16

3.20

=

1

x

Now we can cross multiply:

16

x

=

3.20

Divide both sides by  

16

:

16

x

16

=

3.20

16

Therefore,

x

=

0.20

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Hope this helped!! Stay safe

Answer:

$0.2

Step-by-step explanation:

Cost of 16 ounce of apple juice = $3.20

Cost of the apple juice per ounce:

  • $3.20/16 = $0.2
ACCESS MORE