megamane25 megamane25 18-09-2020 Mathematics contestada Ray buys bottles of water at $2 each and a large pizza at $13. The total cost was $21. what equation can be used to find the number of water bottles purchased A 13+21x=2 b 13x+2=21 c 21+2x=13 or d 2x+13=21