PLEASE ANSWER QUICK! I WILL MARK THE BRANLIEST!!!
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
$12.80
$31.20
$38.40
$115.20

Respuesta :

Answer: 12.8

Step-by-step explanation:

you divide 2,40 by 3 to get cinnamon per ounce. multiple that by 16 ounces, and you get 12.80 as your answer.

Answer: $12.80

Step-by-step explanation:

2.40/3 = .80

16(.80)= 12.80

ACCESS MORE