Respuesta :
Answer:
$54.25
Step-by-step explanation:
4/5 yards of lace = $5.60
Price per yard = 5.60 ÷ 4/5
= 5.60 × 5/4
= 28 /4
= $7 per yard
The class decided to buy another 7 3/4 yd
Cost of 7 3/4 yd = cost per yard × number of yards
= $7 × 7 3/4
= $7 × 31/4
= 217 / 4
= $54.26
Cost of 7 3/4 yd = $54.25
Answer:
$54.25
Explanation:
First find how much 1/4 yard costs, then multiply. Still don't get it? Message me.