Mrs. Start's class paid $5.60 for 4/5 yd of lace for an art project. Later, the class decided to buy another 7 3/4 yd of the same lace to make costumes for the school musical. How much money do they need for this second purchase?

Respuesta :

Answer:

$54.25

Step-by-step explanation:

4/5 yards of lace = $5.60

Price per yard = 5.60 ÷ 4/5

= 5.60 × 5/4

= 28 /4

= $7 per yard

The class decided to buy another 7 3/4 yd

Cost of 7 3/4 yd = cost per yard × number of yards

= $7 × 7 3/4

= $7 × 31/4

= 217 / 4

= $54.26

Cost of 7 3/4 yd = $54.25

Answer:

$54.25

Explanation:

First find how much 1/4 yard costs, then multiply. Still don't get it? Message me.

ACCESS MORE