Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Bob's deal : 11/10= 1.1 dollars per bagel

Danny's bagel=3/4=0.75 dollars per bagel

Danny's deal is better the price is lower

2- fraction : 11/10>3/4

1.1>0.75 the lower the price the better

3- Danny's deal is better because the price of 10 bagels=7.5 dollars