musicislife71303 musicislife71303
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

9 tickets cost $54.  How much do 4 tickets cost? ​

Respuesta :

chikafujiwara
chikafujiwara chikafujiwara
  • 01-09-2020

Let's make a proportion to solve this problem.

[tex]\frac{9}{54}=\frac{4}{x}[/tex]

[tex]9x=216[/tex]

[tex]x=24[/tex]

4 tickets cost $24

Hope this helps.

頑張って!

Answer Link

Otras preguntas

Who took control of France after their revolution?
Companies that emphasize acquiring new customers rather than retaining current customers are using _____ marketing.
1. Which operation should be performed first to simplify the expression below? (19 - 2 times 8 divided by 4 + 6)
1. The popcorn, butter, salt, and serving bags cost $15 for every 100 bags of popcom. What is the cost per bag for these consumables?
How do you solve x - 2 < - 7
The value of \sqrt{45 is between what.
John is saving money to purchase a new video game system that cost $300 he has $94 and plans to save $7 each week for the next several weeks how many weeks will
SAMU BED & BREAKFAST (SBB) Samu is a successful young entrepreneur who owns many bread & breakfast businesses in different areas. Samu gives people equa
List two different possibilities for the angle measures of an isosceles triangle.
The members of a band are arranged in a rectangular formation. When they are arranged in 8 rows, there are 2 positions unoccupied in the formation. When they ar