You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

ACCESS MORE