The wall is 15 ft high and consists of 2 x 4 in. studs, plastered on one side. On the other side there is 4-in. clay brick. Determine the average load in lb>ft of length of wall that the wall exerts on the floor.

Respuesta :

Answer:

645 lb/ft

Explanation:

The height of the wall = 15 ft

For the 2 x 4 in. studs:

The minimum dead load for a 2 x 4 in. studs (from table 1-3) = 4 psf = 4 lb/ft²

Therefore for a 15 ft tall wall, the dead load for a 2 x 4 in. studs = 15 ft × 4 lb/ft² = 60 lb/ft

For the 4 in. clay brick:

The minimum dead load for a 4 in. clay brick (from table 1-3) = 39 psf = 39 lb/ft²

Therefore for a 15 ft tall wall, the dead load for a 4 in. clay brick = 15 ft × 39 lb/ft² = 585 lb/ft

Therefore the average load = load for the 4 in. clay brick + load for the 2 x 4 in. studs = 585 lb/ft + 60 lb/ft = 645 lb/ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS