Answer:
Conversion costs= $95,000
Explanation:
Giving the following information:
Direct labor $40,000
Variable manufacturing overhead $25,000
Fixed manufacturing overhead $30,000
The conversion costs are the sum of direct labor and total manufacturing overhead.
Conversion costs= 40,000 + (25,000 + 30,000)
Conversion costs= $95,000