The answer is 132 N
The parameters given in the question are;
mass= 66 kg
acceleration= 2m/s
Therefore the force can be calculated as follows;
F= mass × acceleration
= 66 × 2
= 132
Hence the force needed is 132 N
Please see the link below for more information;
https://brainly.com/question/19847722?referrer=searchResults