Respuesta :

Answer:

Reliability= 149.94

Step-by-step explanation:

Field data have indicated that Unit A has a failure rate of 0.0004 failure per hour.

Reliability per hour=1- failure rate

Reliability per hour= 1-0.0004

Reliability per hour= 0.9996

Reliability= rate if reliability * number of hours

Rate of reliability= 0.9996 per hour

Number of hours= 150 hours

Reliability= 0.9996*150

Reliability= 149.94

ACCESS MORE
EDU ACCESS