Terry is filling spherical water balloons with a faucet that puts out 100cm^3 of water per second. At that rate, it takes Terry 6 seconds to fill a balloon.

What is the radius of a filled balloon?
Round to the nearest centimeter.

Respuesta :

Answer:

To the nearest centimeter

Radius= 5 cm

Step-by-step explanation:

Rate of filling balloon= 100cm³/s

Time to feel the balloon= 6 s

Volume of the filed balloon

= Rate*time

= 100*6

= 600 cm³

Volume of balloon= 4/3πr³

Volume of balloon=600cm³

600= 4/3πr³

(600*3)/4π= r³

1800/4π= r³

450/π= r³

143.239 = r³

5.232= r

To the nearest centimeter

Radius= 5 cm

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Volume:

(100)(6) = 600

Radius:

[tex]\frac{4}{3}[/tex] [tex]\pi[/tex][tex](r)^{3}[/tex] x [tex]\frac{/}{/\pi}[/tex]

[tex]\sqrt[3]{143.2}[/tex] = [tex]\sqrt[3]{r^{3} }[/tex]

= 5.2 = r

round it up = 5

SO: your answer is 5

Also I did it on khan

brainliest plz?

ACCESS MORE
EDU ACCESS