After landing on an unfamiliar planet, a space explorer constructs a simple pendulum of length 53.0 cm. The explorer finds that the pendulum completes 105 full swing cycles in a time of 125 s.
What is the value of the acceleration of gravity on this planet?Express your answer in meters per second per second.

Respuesta :

Answer:

The  value is  [tex]g =  16.104 \  m/s[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

 The  length is  [tex]l = 53.0 \ cm = 0.53 \ m[/tex]

 The  number of cycle is  [tex]n = 105[/tex]

  The time taken is  [tex]t = 125 \ s[/tex]

The period is mathematically represented as

    [tex]T  =  2 \pi \sqrt{\frac{ l}{g} }[/tex]

Also the period is mathematically represented as

      [tex]T    =  \frac{ t}{n}[/tex]

      [tex]T  =  \frac{125}{110}[/tex]

      [tex]T  =  1.14 \ s/cycle[/tex]

So

      [tex]1.14  =  2 * 3.142  \sqrt{\frac{ 0.53}{g} }[/tex]

=>   [tex]g =  \frac{ 4 *  3.142^2 *  0.53}{1.14^2}[/tex]

=>     [tex]g =  16.104 \  m/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS