Respuesta :
Answer:
Jeff can walk 3.75 miles per hour, so in 3 hours, he can walk 11.25 miles without any breaks, so, for each hour, you'll add 3.75 miles per hour. So, for the amount of hours, its would be (Answer) t.
Hope this helps! Have a nice day! ;D
Step-by-step explanation:
The linear function d that represents the total distance that Jeff can walk will be d = 3.75t
From the information given, Jeff can walk comfortably at 3.75 miles per hour and he can walk in t hours, therefore, the linear function d that represents the total distance that Jeff can walk will be:
d = 3.75 × t
d = 3.75t
In conclusion, the correct option is d = 3.75t.
Read related link on:
https://brainly.com/question/16895986