bella634763pop bella634763pop
  • 31-08-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery sells a dozen bagels for $8.50 and a dozen donuts for $3.99. Write an expression for the
cost of buying b dozen bagels and d dozen donuts.

Respuesta :

eudora eudora
  • 05-09-2020

Answer:

Total cost = ($8.50b) + ($3.99d)

Step-by-step explanation:

In a bakery, the cost of a dozen bagels = $8.50

and the cost of a dozen donuts = $3.99

1 Dozen = 12 pieces

Let 'b' represents the number of bagels (in dozen) and d represents dozen donuts.

The expression that represents total cost of b dozen bagels and d dozen donuts would be :

Total cost = ($8.50b) + ($3.99d)

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of -2(x+5)
What did the refusal of the United States to join the League of Nations indicate? the rise of isolationism in the Congress desire to change the Treaty of Vers
Are two cubes always similar
what was the main reason why carnegie invested in the frick coke company
factor out the coefficient of the variable: 2.4n + 9.6
How do I figure this problem 1/5 > d + 4/5
A pack of cinnamon scented pencils sells for $4.00. What is the sales tax rate of the total cost of the pencils is $4.32
what values are equal to zero when an object is not moving
What is the main component of the earths ancient atmosphere?
One number exceeds another by 5 the sum of the numbers is 37 . What are the numbers