Michael bought a classic car for $8,500. He restored it then added 150% markup before advertising it for sale. What is the amount of markup? is it 21250? or I'm I wrong thank you

Respuesta :

Answer:

$12750

Step-by-step explanation:

Initial price = $8500

Markup = 150%

Markup amount:

  • $8500*1.5 = $12750

Selling price would be:

  • $8500 + $12750 = $21250
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico