As the owner of a pastry shop, you decide to have a sale on brownies. You price each brownie at 37 cents. At the end of the sale, you have sold 10 trays of brownies, with 12 brownies in each tray.

How much money did you receive from selling the brownies?

Respuesta :

Answer:

4440

Step-by-step explanation:

10×12= 120 so you would 120 brownie.

so 120 × 37 for each is 4440 so your answer would be 4440. I used desmos.com, it is very helpful. You should give it a try!

Answer:

$44.40

Step-by-step explanation:

Each tray has 12 brownies, And you sold 10 trays

calculate total amount of brownies

10 × 12 = 120 brownies

37 cents = 0.37

multiply them together

120 × 0.37 = 44.40

Thus, you recieve 44.40

ACCESS MORE
EDU ACCESS