The probability of a student passing
an examination is 2/3
If the student
takes three examination, what is the
Probability that he will not
pass
any of them.​

Respuesta :

Answer:  1/27

===============================================

Explanation:

2/3 is the probability of passing a test, so 1/3 is the probability of failing

Note how 2/3 and 1/3 add to 3/3 = 1 to represent 100%

The probability of failing 3 tests in a row is (1/3)^3 = (1/3)*(1/3)*(1/3) = 1/27 assuming each test event is independent from one another.

-------

Side note: the probability of passing at least one test is 1-1/27 = 26/27 and the probability of passing all three tests in a row is (2/3)^3 = 8/27

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico