contestada

a current of 5 ampere is passed for 2 hours in an electric iron having a resistance of 100 ohms calculate the heat produced

Respuesta :

Answer:

[tex] \boxed{\sf Heat \ produced \ (H) = 5 \ kWh} [/tex]

Given:

Resistance (R) = 100 Ω

Current (I) = 5 A

Time (t) = 2 hours

To Find:

Heat developed (H) in the electric iron

Explanation:

Formula:

[tex] \boxed{ \bold{ \sf H = I^2Rt}}[/tex]

Substituting values of I, R & t in the equation:

[tex] \sf \implies H = {5}^{2} \times 100 \times 2 \\ \\ \sf \implies H = 25 \times 100 \times 2 \\ \\ \sf \implies H = 5000 \\ \\ \sf \implies H = 5 \: kWh [/tex]

[tex] \therefore[/tex]

Heat developed (H) in the electric iron = 15 kWh

ACCESS MORE
EDU ACCESS