Respuesta :

Answer:

mass = 1102.50 g

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]Density = \frac{mass}{volume} [/tex]

Making mass the subject we have

mass = Density × volume

From the question

Density of silver = 10.50 g/cm³

Volume = 105 cm³

Substitute the values into the above formula and solve for the mass

That's

mass = 10.5 × 105

We have the final answer as

mass = 1102.50 g

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico