A 1200N load is to be lifted with 200N effort using a first class lever. At what distance
from the fulcrum must the effort be applied when the load is 15 cm away from the
fulcrum?
[Ans: 90 cm]​

Respuesta :

Explanation:

Hey there!!

Let's simply work with it.

Here,

load = 1200N

Effort = 200N

Load distance = 15cm

We have,

According to the principle of lever.

L×LD = E×ED.

1200×15 = 200× ED.

18000 = 200ED.

[tex]ed = \frac{18000}{200} [/tex]

Therefore, Effort Distance = 90cm.

Hope it helps....

ACCESS MORE
EDU ACCESS