A chemist encounters an unknown metal. They drop the metal into a graduated cylinder containing water, and find the volume change is 6.9 mL. If the metal weighs 4.9 g, what is the density of the metal?

Respuesta :

Answer:

The density of the metal is 0.561 g/mL

Explanation:

The computation of the density of the metal is shown below;

As we know that

The Density of the metal is

[tex]= \frac{mass}{volume}[/tex]

where,

Mass = 4.9g

Change in volume = 6.9 mL

Now place these values to the above formula

So, the density of the metal is

[tex]= \frac{4.9g}{6.9mL}[/tex]

= 0.561 g/mL

Hence, the density of the metal is 0.561 g/mL

We simply applied the above formula so that the correct density could arrive

ACCESS MORE
EDU ACCESS