Respuesta :

Answer:

The answer is

7.3 g/cm³

Explanation:

Density of a substance is given by

[tex]Density(\rho) = \frac{mass}{volume} [/tex]

From the question

mass of block = 600 g

volume = 82.1 cm³

Substitute the values into the above formula and solve for the Density

That's

[tex]Density = \frac{600}{82.1} \\ = 7.3081607[/tex]

We have the final answer as

7.3 g/cm³ to one decimal place

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico